استفاده از ویندوز 7 باعث افشای اطلاعات حساس یک شرکت امنیتی بریتانیایی شد

آسیب‌پذیری روتر‌های ایسوس در برابر نقص‌های بحرانی اجرای کد از راه دور

اخبار

استفاده از ویندوز 7 باعث افشای اطلاعات حساس یک شرکت امنیتی بریتانیایی شد

استفاده از ویندوز 7 باعث افشای اطلاعات حساس یک شرکت امنیتی بریتانیایی شد

اگر شما هم فکر می‌کنید پایان پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز 7 مسئله مهمی نیست یا هنوز کامپیوترهای زیادی را سراغ دارید که به این نسخه قدیمی از ویندوز مجهز هستند، بهتر است بدانید Windows 7 باعث افشای اطلاعات یک شرکت فعال در زمینه حصار امنیتی برای پایگاه‌های نظامی و مراکز حساس شده است.

Zaun یک شرکت امنیتی است که برای مراکز حساس بریتانیا چون سازمان مرکزی ارتباطات دولتی و و آزمایشگاه سلاح‌های شیمیایی پورتون داون حصار و سیستم‌های امنیتی طراحی و نصب کرده است. Zaun خدمات متنوعی در زمینه فنس کشی ارائه می‌کند که شامل سیستم‌های پیشرفته تشخیص ورود به محدوده‌های ممنوعه هم می‌شود. بنابراین اطلاعات این شرکت امنیتی و مشتریان آن از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار است.

جالب اینکه Zaun اعلام کرده سیستم‌های این کمپانی به باج افزار LockBit آلوده شده و دچار نشت اطلاعات شده است. موضوع هنگامی جالب می‌شود که بدانید یک کامپیوتر مجهز به ویندوز 7، دروازه نفوذ هکرها به شبکه این کمپانی بوده است. از این کامپیوتر برای کنترل یکی از دستگاه‌های بخش تولید استفاده شده است.

این شرکت امنیتی می‌گوید پیش از رمزنگاری داده‌ها توسط باج افزار موفق شده‌اند حمله را متوقف کنند، با این حال مهاجمان توانسته‌اند بخشی از اطلاعات سرورها را به سرقت ببرند و بر روی دارک وب قرار گرفته است.

Zaun تاکید دارد گمان نمی‌کند هکرها اطلاعات حساسی به سرقت برده باشند، با این حال پنهان نکرده که دست کم 10 گیگابایت اطلاعات به دست آورده‌اند و این احتمال وجود دارد که به سرورهای دیگری جز کامپیوتر مجهز به ویندوز 7 هم نفوذ پیدا کرده باشند. در عین حال رسانه‌ها از انتشار مشخصات برخی از مشتریان Zaun خبر داده‌اند.

شرکت امنیتی Zaun

با توجه به حساسیت پروژه‌های Zaun، این شرکت نهادهای امنیتی بریتانیا را در جریان نشت اطلاعات قرار داده است.

ویندوز 7 در سال 2009 میلادی منتشر شد و پشتیبانی معمول آن در سال 2015 به پایان رسید. البته این نسخه از ویندوز تا ژانویه 2020 وصله امنیتی دریافت کرد که در ازای پرداخت هزینه، تا ژانویه سال 2023 قابل تمدید بود.

آمارهای موسسه Statcounter نشان می‌دهد حدود 3.5 کامپیوترهای دسکتاپ دنیا به ویندوز 7 مجهز هستند که آمار چندان بالایی نیست. در بین گیمرهای استیم هم تنها 0.08 درصد کاربران از ویندوز 7 استفاده می‌کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 نظرات کاربران
ارسال نظر